Истанбул 11 Октомври

Опис на патувањето

ТЕРМИН: (ОД 10.10 ДО 13.10 )


ПРОМО ЦЕНА: 4999 ДЕНАРИ (УПЛАТА ДО: 28.09)
РЕДОВНА ЦЕНА: 5580 ДЕНАРИ

 

ПРВ ДЕН – 10.10 (ЧЕТВРТОК)
Средба на групата на Дрводекор во 15:00 часот. Поаѓање за Истанбул во 15:30 часот.Ноќно возење со попатни паузи и царински формалности. За потврда на точно време и место на поаѓање, агенцијата ги контактира патниците на два дена пред поаѓање

ВТОР ДЕН- 11.10 (ПЕТОК)
Планирано пристигнување во раните утрински часови. Во хотел се оставаат куферите (просторија за багаж), патниците одмараат од долгиот пат. По одредената пауза, започнува реализација на програмата која што е предвидена. Првиот ден по самото пристигнување започнува реализацијата на пешачка тура која од џамијата во Лалели, Капали Чаршија, Сината Џамија, Хиподоромот завршува пред „Аја Софија“. Влегувањето во „Аја Софија“ се доплаќа и влегува во факултативни влезници.

10:00h: Посета на Аја Софија со локален лиценциран водич. Музејот Св. Софија е ремек дело на византиската уметност. Црквата е изградена за време на владеењето на царот Јустинијан во 6-от век и е посветена на  Божествената мудрост. Изградена е за 10 години од 10.000 луѓе и 100 архитекти. Таа е третата црква изградена на ова место. Во тоа време била најголемата црква која постоела во Европа и успеала да го задржи овој статус до изградбата на Свети Петар во Рим. Внатрешноста е украсена со прекрасни византиски мозаици од 6 до 13 век. Света Софија или Црквата на Пресветата Мудрост е поранешна црковна престолнина на Византиската империја во Константинопол (денешен Истанбул) и е претворена во џамија од страна на османскит освојувачи во 1453-та година. По 1934-та е претворена во музеј.

11:30h: Посета на Топ Капи палатата. Ова е палатата на Султаните, изградена на површина од 700.000 квадратни  метри. Дворецот се состои од три главни делови – бирун, ендерун и харем. Палатата вклучув различни дворови, градини, простории за државни службеници, резиденција на владетелот, други резиденции и згради за вработените во палатата, светите мошти и царските архиви останале на чување во Топ Капи и по преместувањето на султаните во Долмабахче.

По завршувањето со посета на „Топ Капи“ групата се враќа назад во хотел и има слободно време за ручек. 

16:30h: Посета на Сафир 4Д кула. Ова станбена зграда важеше за една од највисоките облјекти во Истанбул. Се наоѓа во Левент, област која турците ја нарекуваат истанбулскиот „Менхетен“. Патниците коишто ќе се решат да ја посетат Сафир кулата ќе имаат можност да го набљудуваат градот од една птичка перспектива и тоа на отворен балкон кој го опкружува најгорниот спрат на кулата и е ограден само со стакла. Досегашната пракса покажала дека Сафир е место од каде може да се направат едни од најубавите фотографии за социјалните мрежи. Во самата внатрешност на објектот на најгорниот спрат се наоѓа кино проекција, која не е обична туку 4Д проекција која виртуелно те вози низ Истанбул. Ова проекција со 3Д наочари е вклучена во цената на пакетот. Сафир има и трговски центар на четири спрата.

ТРЕТ ДЕН- 12.10 (САБОТА)
Третиот ден започнува со доручек во хотелот во којшто се сместени патниците. Доручекот е во времетраење кое го одредува менаџментото на хотелот, а тие информации се дознаваат на рецепцијата во хотелот. По појадокот, групата заминува на крстарење по Босфор.  Програмата за вториот ден е следната:

09:30h- КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР
Вториот ден започнува со крстарење по Босфор и разглед на Истанбул со локален водич. 90 минутно крстарење, незаборавно доживување, еден поинаков Истанбул, сите луксузни вили кои вредат милиони, знаменитостите одблизу и познатите вили од играните серии. На самото пристаниште, има мали дрвени масички и столчиња крај кои можете да седнете и уживате крај морето и да испиете прекрасно турско кафе..

11:30h- ПОСЕТА НА ДОЛМАБАХЧЕ
Турскиот Версај. Првата историска палата во османлиската империја, изградена во европски стил. Од нејзината изградба во 1853-та година до 1922 година (сопрекин од 20 години) служела како главна резиденција на султанот. Тука живеел и починал Мустафа Кемал Ататурк, основачот на турската држава, наследена и отпратена во историјата во 19 и 20 век, претходна некогаш и главна (во 16 и 17 век) Отоманска империја

Слободно време за пауза за ручек во договор со водичот.

14:30h- ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД И ПОСЕТА НА АЗИСКИ КОНТИНЕНТ ЗА ПРВ ПАТ.
Панорамски разглед на европски и азиски дел на Истанбул со лиценциран локален водич со посета на Чамлиџа. Стадионот на Бешикташ, централното подрачје на Истанбул и бизнис зоните кадешто се стационирани највисоките облакодери. Панорамскиот разглед ќе ви даде многу одговори околу стабилната економија на градот и завршува на Чамлиџа. Тоа е највисоката природна точка на градот каде има стационирано ресторани кои служат кафе и чај и многу турски специјалитети. Чамлиџа е вистински рајски парк од каде се гледа Босфор, Европа и Азија. 

17:00h–НОЌЕН ИСТАНБУЛ: Посета на Emaar Square Mall, Watergarden и Плоштадот „Таксим“. (НОВО
Emaar Square Mall е нова атракција во Истанбул која се наоѓа во азискиот дел на градот и преставува една од најатрактивните места кои треба да се посетат. Овој трговски ценар е наменет за луѓето заљубени во шопингот, забавата и гастрономијата. Ова место нуди извонредно искуство за своите посетители од целиот свет. Emaar Square Mall е домаќин на луксузни брендови и продавници коишто не се достапни насекаде низ Турција. Патниците може да го искористат времето за шопинг, јадење, пиење до видео игри. Овој трговски центар годишно во просек го посетуваат 25 милиони гости.
Покрај Emaar Square, групата го посетува и Watergarden. Ова дестинација е на нашата листа, бидејќи нуди посебно доживување, особено кога ќе го посетиме, а тоа е навечер. Огромните фонтани, обоени од многуте светла, го прават овој трговски центар посебен. Овој трговски ценар го става Истанбул рамо до рамо со Дубаи. Доколку сакате да гледате како изгледа тоа, можете да погледнете со еден клик ОВДЕ!
Ноќната тура завршува со посета на плоштадот „Таксим“. Овде се наоѓа главната улица „Истиклал“ која е симбол за ноќен живот, а по истата се протега познатата трамвај линија и големиот број дискотеки и кафулиња.

Ноќниот разглед завршува на полноќ кога групата се враќа во хотелот.

ЧЕТВРТ ДЕН- 13.10 (НЕДЕЛА)
Денот започнува со доручек на групата во хотел, по што следува одјавување на рецепција. Одјавувањето на рецепција е во 09:30, кога заедно со куферите групата се упатува кон автобусот. Пред да се напушти градот, патниците имаат шанса да го посетат аквариумот „Туркуазу“ кој е во склоп на трговскиот ценар „Форум“.

10:45h– Фабриката „Коска“. Место каде што можете да ги набавите сите традиционални турски задоволства по доста ниски цени.

13:00h– Последна дестинација е трговскиот ценар „Форум“ каде се наоѓа петиот по големина аквариум во Европа. Слободно време од околу 3 часа за шопинг, кафе во еден од најголемите трговски центри каде ги има сите трговски марки. Во склоп на самиот трговски центар се наоѓа и аквариумот „Туркуазу“ кој е првиот гигантски аквариум во Турција, кој на посетителите им нуди можност да пливаат меѓу петте тигар ајкули и да ги хранат. Водениот базен има површина од 8000м2 , а неговата вредност изнесува 17 милиониевра. Покрај 2.5 метарските тигар ајкули во слатките и солените води на аквариумот живеат и над 10.000 други видови на морски суштества, вклучувајќи ги и тропски загрозените. 

По завршување со посетата на трговскиот центар „Форум“ групата се упатува кон Македонија. Тргнувањето од Истанбул е во договор со водичот. Предвидено е престигнување во Македонија во раните утрински часови.

 

ЦЕНИ:
ПРОМО ЦЕНА: 80 ЕВРА/4960 ДЕНАРИ (УПЛАТА ДО: 01.09)
РЕДОВНА ЦЕНА: 90 ЕВРА /5580 ДЕНАРИ

 

За деца до 11,99 години аранжманот се наплаќа на пола цена.

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

две ноќевања во хотел 3* во населбата Аксарај со вклучен појадок

автобуски превоз со високотуристички автобус

туристички придружник за време на целиот престој

туристички водич (локален) кој ќе ви го презентира Аксарај

Пешачка тура (прв ден) (Хотел- Капали Чаршија и Хиподромот )

Посета на трговски ценар „Форум“

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

патничко осигурување ЗАДОЛЖИТЕЛНО

Доплата за сингл соба е 30 евра дополнително од аранжманот

ЦЕНИТЕ НА ФАКУЛТАТИВНИТЕ ИЗЛЕТИ ( Се уплаќаат за време на патувањето)

 

Аја Софиа
Посета на некогашната православна црква, а денес музеј со локален туристички водич (вклучено аудио слушалки)- Цена 15 €

Топкапи Палата
Некогашната палата на султаните-Цена 15 €

Панорамски разглед на Истанбул
Посета на европскиот и азискиот дел на Истанбул со Чамлиџа – Цена 15 €

Аквариум “Туркуазу” – 13 €

Посета на кулата „Сафир“ со 4D кино проекција- 15€ 

Крстарење по Босфор
90 минутно крстарење низ најубавите предели на Истанбул- Цена 20 € 

Долмабахче
Турскиот Версај на султанит- Цена 20 € 

Ноќен Истанбул- Цена 25 €
Ценар: Emaar Square Mall
Ценар: Watergarden
Плоштад Таксим 

 

 

Галерија